2021 Yılında 100 Bin Yeni Kamu Personeli Alınacak

Yeni yıl ile birlikte öğretmenden, polise, hemşireye, doktora, eczacıya, din görevlisine kadar birçok alandan 100 bin personel alımı yapılacak ve binlerce kişiye iş kapısı açılacak.

2021 Yılında 100 Bin Yeni Kamu Personeli Alınacak

Yeni yıl ile birlikte öğretmenden, polise, hemşireye, doktora, eczacıya, din görevlisi kadar birçok alandan  kamu personeli alımı yapılacak ve binlerce kişiye iş kapısı açacak olan planlamada 2021 yılından kamuya 100 bin personel alımın yapılması öngörülmektedir.

İlk adımda Yeni Ekonomi Programı(YEP) kapsamından önce uygun görülen ve bütçesi onaylanmış olan 35 bin personel alımı gerçekleşecek. Daha sonra  yaklaşık 65 bine yakın alım yapılacak ve bu rakamın 100 bine çıkması sağlanacak. 

6 bin yeni alımla kamuda engelli çalışan sayısı arttırılarak 64 bini geçecek. Sonrasında ise ihtiyaç ortaya çıkarsa kamuda açıktan veya nakil yöntemiyle atanacak ilave personel atamaları ve alımları devam edecek. Meclis'te görüşmeleri devam eden 2021 yılı bütçesi teklifinde kamu personel giderleri,  kamuda istihdam edilecek yeni personel alımı için yüzde 15,3 artırılarak 385 milyar10 milyon lira olarak belirlendi. Kamu kurumları yeni yıldan itibaren ihtiyaca göre İŞKUR üzerinden KPSS 60, 70 taban puanı şartı ile KPSS şartsız olarak memur alımı yapacak. PTT 2023'e kadar 55 bin personel alımı gerçekleştirecek.

Yeni Ekonomi Programı  önce uygun görülen ve bütçesi onaylanan 35 bin personel alımı gerçekleşecek. Daha sonrasında. İhtiyaç doğrultusunda, kamuda açıktan veya nakil yöntemiyle atanacak ilave personel alımları ise devam edecek. 2021 yılı bütçe görüşmeleri çerçevesinde, kamu personel giderleri, yeni istihdam edilecek personel alımı için yüzde 15 arttırılarak 385 milyar lira olarak belirlendi kamu kurumları ihtiyaçları doğrultusunda, İŞKUR üzerinden, KPSS puanı ile ya da KPSS şartı olmadan memur alımı yapabilecek. Örneğin PTT 2023 yılına kadar 55 bin kamu personeli alımı gerçekleştirecek.

Kırsal kalkınmaya 2021 bütçesinde 6 milyar liralık ödenek ayrılmış durumda.  m kapsamında oluşturulacak istihdamın yıl sonuna 100 bin kişiye ulaşması hefeleniyor. 
Bu yeni dönemde sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerinde de 60 binin üzerinde  istihdam olması bekleniyor. kamuda kadro ve pozisyonların iş tanımları yapılarak norm kadro çalışmaları üç yıl içinde tamamlanacak ve çalışanların yetkinlikleri belirlenecek. Sonrasında hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirmesi yapılarak başarılı personel ödüllendirilecek.

Kısmi süreli çalışmayı teşvik eden, yapısal düzenlemeler içeren istihdam paketi kısa sürede yaşama geçiriliyor ve gençlerin  işgücü piyasasına girişini kolaylaştırılıyor.  Hızlı işe dönüş desteğiyle işsizlik ödeneğinden yararlananların işgücüne daha çabuk dönmeleri teşvik ediliyor. işsizlerin profillerinin çıkarılmasına ve aktif işgücü programlarının profil temelli sunumuna yönelik çalışmalar yapılacak.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 22:34
YORUM EKLE