Yükseköğretim Reformu Politikası Yeni 3 Tip Üniversite Modeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan Yükseköğretim Reformu Politika Belgesi’ne tematik, sınır alanda ve uzmanlaşmış olmak üzere yeni 3 tip üniversite modelinin geleceği sinyalleri verildi...

Yükseköğretim Reformu Politikası Yeni 3 Tip Üniversite Modeli

‘’Yükseköğretim Reformu Cumhurbaşkanlığı Politika Taslağı’’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu tarafından gönderilen taslakta Yükseköğretime yeni 3 tip üniversite modeli bildirildi.

Kurulun sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, yükseköğretimin tüm kademelerinde kalite kültürünün yerleşmesi ve kalitenin sürekli olarak yükselmesi için farklı fikirlere yer verildiği belirtildi.
"Kurulumuz, taslakta üniversitelerin yönetimi konusunda yeni bir model önerisi ortaya koymuştur, yükseköğretimde çeşitliliğin özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak çeşitli prensiplere yer vermiştir. Meslek yüksekokullarına ilişkin yeni bir yapılanma modeli önerisine yer verilmiş, açık öğretim sisteminin yaşam boyu öğrenme anlayışı çerçevesinde yeniden ele alındığı bir model önerisi ortaya konulmuştur. Taslakta yabancı dil öğretimi ve yabancı dilde öğretim konusunda niteliğin artırılmasına yönelik çeşitli prensiplere yer vermiştir."

ARTAN REKABETE UYUM SAĞLAYABİLECEK BİR ÜNİVERSİTE HEDEFİ

Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, tüm devlet üniversitelerinde üniversite konseyleri oluşturulacak. Üst yönetim konsey ile rektörden oluşacak, konsey üniversiteye destek olan, hizmet eden, toplumla üniversite arasında köprü kurabilecek kişiler arasından atanacak. Rektör dahil tüm atamalarda üniversitelerin misyon ve hedeflerine uygun olarak yürütülmesi için paydaş görüşlerinin alınması, temel prensiplerden biri olacak. Yükseköğretimde çeşitlenen öğrenci profiline uygun talepleri karşılayabilecek, sosyal ve ekonomik gelişime katkı sağlayabilecek, piyasaların çeşitlenen iş gücüne cevap verebilecek, istihdamı arttırabilecek, artan rekabete uyum sağlayabilecek bir üniversite hedef olacak.

BÖLGESEL MESLEKİ EĞİTİM ÜNİVERSİTELERİ

Bu kapsamda üniversiteler ‘devlet’, ‘vakıf’ ve ‘özel’ misyonlarına göre konumlandırılacak ve ‘tematik’, ‘sınırlı alanda uzmanlaşmış’ ya da ‘çok yönlü üniversite’ olarak yeniden yapılandırılacak. Meslek yüksekokullarının her bölgede kurulacak olan ‘Bölgesel Mesleki Eğitim Üniversiteleri’ne bağlanması öngörülüyor. Her bir ön lisans programının en az bir sektörel destekçisi olması benimsenecek.

AÇIK ÖĞRETİM SİSTEMİ

Açık öğretim sistemi, yaşam boyu öğrenme anlayışı çerçevesinde yeniden kurgulanacak. Bu çerçevede zenginleştirilmiş ölçme ve değerlendirme sürecinin inşa edilmesi ve kalitenin arttırılması amacıyla açık öğretim yoluyla eğitim verecek üniversiteler için bir model hayata geçirilecek.

YABANCI DİL ÖĞRENİMİ DESTEKLENECEK

Uygulama sürecinde yetersizliği tespit edilen programlara yönelik çeşitli destek ya da yaptırım mekanizmalarını içeren tedbirlerin geliştirilmesi planlanıyor. Belgede ayrıca yabancı dil öğretiminin desteklenmesi, işlevsel olmadığı değerlendirilen programlarda yabancı dilde öğretimin gerektiğinde sınırlandırılabilmesi gibi çeşitli prensiplere yer verildi.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 13:09
YORUM EKLE