Uzaktan Eğitim Bugün Başlıyor

Ara tatilin bitişiyle bugünden itibaren TRT EBA, EBA ve canlı sınıf uygulamaları, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla uzaktan eğitim başlıyor. Bugün başlayacak olan uzaktan eğitim 4 Ocak 2021 gününe kadar sürecek.

Uzaktan Eğitim Bugün Başlıyor

Ara tatilin bitişiyle bugünden itibaren TRT EBA, EBA ve canlı sınıf uygulamaları, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla uzaktan eğitim başlıyor. Bugün başlayacak olan uzaktan eğitim 4 Ocak 2021 gününe kadar sürecek
Birinci dönemin ara tatili, 16 Kasım 2020 Pazartesi günü başlamıştı. 20 Kasım 2020 Cuma günü ise sona erdi.  20 Kasım 2020 Cuma gününden 4 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilmesi kararı yapılan Kabine Toplantısı'nda alındı.
Bu süreçte ilkokul, ortaokul ve liseler, özel eğitim okulları ve sınıfları, meslek liselerindeki uygulamalı dersler ile özel öğretim kursları ile destekleme ve yetiştirme kursları ve takviye kurslarında da yüz yüze eğitim yapılmayacak. Bununla birlikte ana sınıfları ile özel eğitime istisna uygulanacak. Resmi ve özel tüm anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasının uygun olacağı kararı verildi. Okul öncesi eğitim kurumlarında, haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati yüz yüze eğitim yapılacak ve bir etkinlik saati 30 dakika olacak. Ayrıca  fiziki imkanları uygun okul öncesi eğitim kurumlarında, salgınla ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri de açılabilecek.
Kurslarda da uzaktan eğitim imkanı olabilecek.
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki bireysel eğitimlerin yüz yüze gerçekleştirilebilmesine yönelik bakanlık tarafından istisna getirildi. Aynı zamanda gemi adamı, ehliyet  ve pilot lisansı almak isteyenlere yönelik kurslar ile çeşitli özel kurslardan yeterli altyapısı bulunanlar, teorik dersleri uzaktan öğretim yoluyla yapabilecekler. Sözü edilen kurumların programlarındaki uygulamalı eğitimleri ise 4 Ocak 2021'den sonra tamamlanacak.
4 Ocak 2021 tarihine kadar yüz yüze yada uzaktan olmak üzere hiçbir şekilde sınav yapılmayacak. Sınavlar ile ilgili hususlar, 4 Ocak'tan sonra salgının seyrine göre değerlendirilerek  ayrıca duyurulacak. Öğrenciler, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan  müfredattan sorumlu olacak. Bakanlık tarafından 7/24 devrede olan EBA Asistan, MEB Asistan ve 44 0 632 MEBİM çağrı merkezi aracılığıyla uzaktan eğitimle ilgili tüm sorular yanıtlanacak.
.Aralık ayının son haftasındaki tabloya göre MEB, okullarda yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planlamasını ve takvimini kamuoyu ile paylaşacak. 25 Ocak 2021 Pazartesi günü yarıyıl tatili başlayacak. 5 Şubat 2021 Cuma günü ise sona erecek

YORUM EKLE