Trump: Türkiye'ye Uygulanan Yaptırımlar Kaldırıldı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin gerçekleştirdiği Barış Harekatı operasyonu nedeniyle yapılan yaptırımların kaldırıldığını açıkladı.

Trump: Türkiye'ye Uygulanan Yaptırımlar Kaldırıldı

Trump, Beyaz Saray'da, Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusu için yapılan ve dün itibari ile biten "Barış Pınarı Harekatı'na 120 saatliğine ara verilmesi" hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Anlaşmanın hemen sonrasında Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na ara verdiğini belirten Trump, "Türkiye'ye 14 Ekim'de  gerçekleştirilen yaptırımların kaldırılması için emir verdim" dedi. Trump, Suriye-Türkiye  sınırında ateşkesin sağlandığını ve bunun kalıcı olacağını ifade ederek, "20 millik güvenli bölge oluşturuldu" dedi.

Türkiye ve Suriye sınırındaki son duruma ilişkin Trump, "Bu sabah Türkiye yetkilileri, yönetimimi  Suriye'deki mücadeleleri ve operasyonlarını durdurdukları hakkında bilgilendirdi" dedi. 

"BU KANLI KUMLARDA BAŞKALARI SAVAŞSIN"

ABD'nin Suriye'de kalmasının çok uzun sürdüğünü dile getiren Trump, 'Bırakın bu kanlı kumlarda başkaları savaşsın' ifadesini kullandı. Trump, Türkiye'nin üzerine düşen görevleri yerine getirmediği takdirde yaptırımların tekrardan devreye sokulacağını belirterek, "Türkiye'den DEAŞ tutukluları için vermiş olduğu sözü gerçekleştirmesini bekliyoruz" dedi.

TRUMP'TAN "TÜRKİYE'YE ASKERİ KARŞILIK"  İDDİALARINA RET CEVABI

Trump,  bazı kişilerin kendisine Türkiye'ye askeri karşılık uygulaması gerektiğini söylediğini belirterek, "Hiç sanmıyorum. Bu tür askeri bir durum demek Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil olmak üzere NATO müteffikimiz olan Türkiye'ye karşı binlerce askeri sahaya yıkmak demek olurdu. Bu düşünceye katılmıyorum" dedi.

YORUM EKLE