Trump'tan Mülteci Sayısına Sınırlama İddiası

New York Times ABD'de Donald Trump yönetiminin mülteci sınırı getireceğini iddia etti. Tüm detaylar haberimizde...

Trump'tan Mülteci Sayısına Sınırlama İddiası

New York Times gazetisinin Beyaz Saray'da bulunan  üst düzey yetkilileri kaynak olarak gösterdiği haberinde, Trump yönetiminin, ülkelerindeki açlık, savaş veya siyasi nedenlerden dolayı kaçarak gelen mültecilerin ABD'ye kabulünü düzenleyen programda değişiklik yapacağı iddia edildi. Ayrıca haberde,  Beyaz Saray'da son zamanlarda bu konu için yapılan toplantılarda üst düzey yetkililerden birisinin çok acil durumların yanı sıra ülkeye mülteci alımı yapılmamasını önerdiği, ayrıca bu toplantılarda ülkeye kabul edilen mülteci sayısını 10 bin ila 15 bin kişi sınırlandırma konusununda ele alındığı belirtildi. 

Irak ve Afganistan tarzı ülkelerde ABD'li askeri, diplomatik ve istihbarat birimleriyle irtibat içerisinde olan ve özel statüde yer alan insanlar ile bazı seçilmiş ülkeler arasından gelen mültecilerin  kabulüne devam edilmesi de gündeme gelen öneriler arasında yer aldı.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN BU KARARA TEPKİ!

 Uluslararası Mülteciler isimli sivil toplum örgütünün başkanı Eric Schwartz, yapmış olduğu açıklamada, '' Dünya tarihinde en yüksek mülteci rakamınının tavan yaptığı bir dönemde ABD savunmasız ve korunmaya ihtiyacı olan kişilere sırtını dönmesi ve ülkelere liderlik etmemesi oldukça üzücü.'' ifadelerini kullandı. Beyaz Saray'dan henüz New York Times'in ortaya attığı bu açıklama hakkında resmi bir açıklama gelmedi. Ayrıca bir çok sivil toplum örgütü de iddia edilen bu karar hakkında henüz resmi bir açıklama olmamasına rağmen tepkili. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 18:41
YORUM EKLE