Tarihi Köprüler Turizme Açılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlunun yaptığı açıklamaya göre tarihi köprüler turizme açılacak…

Tarihi Köprüler Turizme Açılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlunun yaptığı açıklamaya göre tarihi köprülerin turizme kazandırıldığını belirterek, 2003’ten bugüne 373 köprünün restorasyon çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Yapılan yazılı açıklamaya göre yurt içinde 2 bin 378 taş, ahşap, demir ve betonarme tescilli tarihi köprünün, yurt dışında ise çoğunluğu Bosna Hersek’te olmak üzere 316 Osmanlı Dönemi’ne ait tarihi köprünün bulunduğunu aktardı.

Geçen yıl 57 köprünün, 2003’ten bugüne ise toplamda 373 tarihi köprünün restorasyon çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Karaismailoğlu, tarihi köprülerin Türkiye için önemli bir değer olduğunu belirtti.
“Diğer yandan tarihi Sangarios (Justinianus) Köprüsü, İkizdere (Çatma Köprüsü), Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen ve günümüze büyük oranda özgün detaylarıyla ulaşan Çankırı’daki tarihi Çaylı, Güvem, Yurtpınarköyü, Bayramören köprüleri ile Kastamonu’daki Aktaş, Çakırlar, Dörtocak, Yakaören ve Damlaçay ahşap köprülerinin çalışmaları ulusal ve uluslararası restorasyon ilkelerine göre devam ediyor.”

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 20:11
YORUM EKLE