Sokakta Sigara İçmek Yasaklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilimizde  koronavirüs  nedeniyle  vatandaşların yoğun olduğu cadde, sokak ve durak gibi alanlarda sigara içme yasağı getirildi

Sokakta Sigara İçmek Yasaklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilimizde  koronavirüs  nedeniyle  vatandaşların yoğun olduğu cadde,sokak ve durak gibi alanlarda sigara içme yasağı getirildi.

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgede "Yarından itibaren tüm illerde vatandaşların yoğun olduğu cadde ve sokak, durak gibi alanlarda sigara içme yasağı getirilecek." ifadeleri yer aldı. 

Geçtiğimiz günlerde Bursa, Kütahya, Sakarya, Balıkesir, Muş, Isparta, Sinop Eskişehir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kastamonu, Ordu, Denizli, Giresun, Erzincan  gibi bazı ilerimizde sigara içmek yasaklanmıştı. 

Salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak,  içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmasında yetersizlikler olduğu gözlenmektedir.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen "Koronavirüs Tedbirleri' konulu ek genelge kapsamında yarından itibaren tüm illerde vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde ve sokak, meydan ve durak gibi alanlarda sigara yasağı uygulanmaya başlanacak.

65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulama,  il bazlı yapılacak analizlere göre İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek.

Valilerce; salgınının seyri anlık olarak takip edilerek hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayılarındaki  artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10:00¬-16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilecek.

Gelişmelere bağlı olarak alınan kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilecek, kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda kısıtlama aynı usulle kaldırılacak.

Yayınlanan ek genelgede “Koranavirüs (Covid¬19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.” İfadeleri yer aldı.

İçişleri Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre genelgede yayınlanan ek tedbirler şöyle;

    Sağlık Bakanlığı Covid¬19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehber ile ilgili Genelgelerimizde belirlenen kural ve önlemler doğrultusunda yürütülen denetim faaliyetlerinin vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunabildiği pazaryeri, market, otogar, toplu ulaşım aracı, cadde/sokak,  park ve bahçeler,  alışveriş merkezleri gibi yerlerde yoğunlaşması sağlanacak, bu doğrultuda önümüzdeki 10 günlük süreçte konu bazlı denetimlere (her il kendine uygun şekilde planlama yapacak şekilde) ağırlık verilecek.

    Aşağıdaki belirtilen işyerleri en geç saat 22:00’de kapanmaları sağlanacak Evlere paket servis ve gel¬al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme¬içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın),
•    Kahvehane, kıraathane ve çay ocakları,
•    Berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri,
•    Nikah/Düğün salonları,
•    Halı sahalar ve spor salonları,
•    İnternet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar,
•    Tiyatro, sinema ve konser salonları,
•    Yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. yerler

    26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılmasının sağlanacak  kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarının çalışma koşulları gözönünde bulundurulmak suretiyle il genelinde mesai saatlerinin başlama ve bitiş dönemlerinin İl Pandemi Kurullarında değerlendirilerek il geneli için bir planlamaya gidilecek.

    Mesai/vardiya başlangıç saatlerinin sabah 06:00’dan itibaren kademeli olarak başlatılarak ara dinlenmesi dahil olmak üzere 06:00¬15:00,  06:30-15:30,  07:00¬16:00, 07:30¬16:30,  08:00¬17:00,  08:30¬17:30,  09:00¬18:00 vb. mesai/vardiya uygulamalarına geçilecek.

     Vatandaşlarımızın bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durmaları, zorunlu haller dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas edilmemesi ve ev ziyaretlerinden kaçınmaları
konularında bilgilendirici/bilinçlendirici faaliyetlere ağırlık verilecek.
 

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 22:34
YORUM EKLE