Pentagon'dan İkinci Suriye Açıklaması

Pentagon birinci açıklamanın ardından "Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emri'nden çıkarıldı, '' açıklamasında bulundu. Detaylar haberimizde...

Pentagon'dan İkinci Suriye Açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in, bu hafta sonu, Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile Türkiye'nin kısa süre sonra yapacağı beklenen muhtemel operasyonuna karşı Suriye'nin kuzeydoğusundan Amerikan askerlerini çekmek için iletişim halinde oldukları açıklandı. Konu hakkında AA muhaberinin meraklı sorularına yanıt veren ve isminin açıklanmasını istemeyen Pentagon yetkilisi,

Pentagon'un Trump'ın Suriye kararınını bildiğini söyledi. İsmini açıklamayan yetkili  "Bakan Esper, bu hafta sonu Suriye konusu hakkında Milley, Bakan Pompeo, Büyükelçi O'brien ve Başkan ile görüşmekteydi.'' dedi.

TÜRKİYE'NİN YAPACAĞI OPERASYONU DESTEKLEMİYORUZ

Çekilecekleri alanın kapsamı hakkında sorulan soruya cevap vermemeyi tercih eden gizli yetkili, hava sahasının açılmasına hakkında ise şuan herhangi bir bilgisinin olmadığını açıkladı. ''Türkiye'nin yapacağı bu operasyonu desteklemiyoruz'' diyen yetkili, hava sahasının açılmaması konusunda herhangi bir belirti görmediğini ifade etti.

PENTAGON'DAN YENİ AÇIKLAMA

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, Anadolu Ajans muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezinin vermiş olduğu karar ile Hava Görev Emri'nden çıkarıldı. Bunun yanı sıra keşif ve gözlem verilerininde paylaşılmına son verildi. 

"Bu durumun hava sahasını Türkiye'ye kapatmak anlamına gelip gelmediği'' hakkında sorulan soruya Gleason, "Teknik olarak bu anlamda olmazsa bile Hava Görev Emri'nden çıkartıldığınız zaman bahsettiğimiz bölgede koordinasyonsuz bir şekilde uçmanız oldukça zor bile hale geliyor'' cevabını verdim.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:40
YORUM EKLE