Pandemiye Karşı Yeni Önlemler

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında kademeli çalışma saatlerinden, sokağa çıkma yasaklarına, düğün saatlerinin yeniden ayarlanmasından pazarlardaki uygulamalara kadar yeni önlemler alınmaya devam ediliyor İşte pandemiye karşı yeni önlemler…

Pandemiye  Karşı Yeni Önlemler

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında kademeli çalışma saatlerinden, sokağa çıkma yasaklarına, düğün saatlerinin yeniden ayarlanmasından pazarlardaki uygulamalara kadar yeni önlemler alınmaya devam ediliyor.Yeni korovavirüs salgını tedbirleriyle birlikte 20 Kasım Cuma günü saat 20:00  81 ilde sokağa çıkma yasakları başlıyor. İçişleri bakanlığı genelgesine göre haftasonları akşam 20.00 ile sabah 10.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 

Aynı geneleye göre  Market, kuaför ve güzelliksalonları, berberler, alışveriş  merkezleri de  10.00-20.00 saatlerinde hizmete açık olacak. Kafe, kafeterya, pastane, lokanta, restoran gibi  yeme ¬içm ehizmeti veren  yerler de aynı şekilde  10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel-al" hizmeti vermek üzere açık olabilecek. Bu gibi yerler ve online hizmet veren firmalar akşam 20.00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.Yolculuk esnasında kolaylık olması amacıyla şehirlerarası kara yolları kenarında olan ve şehirlerarası toplu ulaşım ve/veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri istisna kapsamında tutuluyor.

Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahalar hizmete kapatılıyor. Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapalı olacak. Nargile salonlarının faaliyetleri daha önce durdurulmuştu.

81 ilde  65 yaş ve üzeri kişiler her gün  gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde ve 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı çocuk ve gençler  ise hergün gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamanın dışında tutulacak.

Düğünlere saatleri de değişti.  Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası (DÜSOİŞ) Genel Başkanı Barış Ay, İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelgeye göre düğün saatlerinde değişikliğe gidildiğini, düğünlerin hafta sonu için sabah saat 10.00 ile akşam saat 18.00-18.30 arasında yapılacağını ifade etti. 

İstanbul Valisi Alierlikaya ise İstanbul’da pazarların kalabalıklığına vurgu yaparak “Esnaf için HES Kodu” ile ilgili olarak  ""HES kodunu bütün arkadaşlarımız cep telefonlarından gösteriyor. Bazıları da HES kodlarının seri numaralarını yazıyor. Kaymakamımıza ve belediye başkanlarımızdan ricamız oldu. Belediyemizin hem pazarcılar odamızın amblemi ile beraber HES kodunun QR'ını güzelce asmalarıyla ilgili ricada bulunduk. Tüm pazarlarımızda, bütün tezgahlarımıza verilmesini istiyoruz. Aynı zamanda saat 16.00-17.00 sıralarında pazar yerlerinde yoğunluk var. Bu yoğunluğu gidermek için oda başkanlarımızla beraber başlattığımız bir uygulama var. Sabahın erken saatleriyle saat 13.00'e kadarki vatandaşların en az bulunduğu vakitlerde daha fazla gelmelerini sağlamak için indirimler yapıyor arkadaşlarımız. Onun da iyi niyetli uygulandığını gördük."" İfadelerini kullandı.

Bilim Kurulu'nun tavsiyesi üzerine ve İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yürürlüğe giren ve Başkan Erdoğan tarafından açıklanan yeni tedbirlerin etkisinin 10-14 gün içinde görüleceği, bunun sonucunda ortaya çıkacak duruma göre eğer Koronavirüs yayılımı gerilemezse 2 haftada bir tekrar edecek hafta sonu uygulanmaya başlayacak gece sokağa çıkma yasağının hafta içinde de olması veya  hafta sonları "“tam kapatmaya"” gidilmesi gibi farklı uygulamalara geçilebilecek. 

YORUM EKLE