İTÜ'den İstanbul İçin Deprem Açıklaması

İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul'da yaşanan son depremler hakkında açıklamalara bulundu. Detaylar haberimizde...

İTÜ'den İstanbul İçin Deprem Açıklaması

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İstanbul'da gerçekleşen depremler hakkında  yazılı açıklamala yaptı.

"BU FAY, DAVRANIŞI HER YERİNDE AYNI OLAN BİR FAY DEĞİLDİR"

İTÜ tarafından yapılan açıklamada, ''Kuzey Anadolu Fayı'nın Marmara Denizi'nin kadar uzanan kısmı yer bilimceler olarak 'Marmara Fayı'  ismi verilmektedir. Bu fay, davranışı her noktada aynı şekilde süren bir fay hattı değildir. Bazı kısımlarında fay üzerinde İngilizce'de 'creep'  olarak nitelendirdiğimiz kaymaya çok benzer bir hareket ve bununla ilişkili küçük depremler meydana gelir. Bazı yerlerinde ise deprem olması oldukça zor.  Marmara Fayı'nda son zamanlarda   meydana gelen en büyük deprem 7.4 büyüklüğündeki 1999 İzmit depremidir Bu depreme  sebebiyet veren kırık  İzmit Körfezi'nin içine kadar ulaşmıştır. 

Marmara Fayı üzerinde depremsellik  bakımından sakin olan (bu sebepten ötürü kırılması beklenen ve  Marmara denizi fay haritasında sismik boşluk diye tarif edilen) bir ucu Silivri yakınlarında diğer ucu ise  Avcılar'ın güney kısmında olan Kumburgaz fay segmentidir'' ifadelerine yer verildi.

''DEPREMİN UÇÖNEMLİ NOKTADA GERÇEKLEMESİ DURUMUN KRİTİKLİĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR''

"Deniz tabanında yapılan jeoloji, jeodezi ve sismoloji çalışmaları sonucunda Kumburgaz fayının uzun süre boyunca kırılmadığı ve  Marmara Denizi'nde beklenen depremin üzerinde olacağı beklenen fay hattıdır. Son iki gün içerisinde peş peşe gelen  4.6 ve 5.7 büyüklüğündeki depremlerin uzun zamandır kırılmayan Kumburgaz fay segmentinin uç noktasında gerçekleşmesi durumun kritikliğini gözler önüne sermektedir. Sismoloji verilerinden yola çıkarak, iki deprem ve bunların arasında meydana gelen artçıların amamının, aynı mekanik kırılma süreci içeriisnde meydana geldiği belirlenmiştir.'' 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:35
YORUM EKLE