İlk Oruç Ne Zaman Tutulacak? Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2020’nin ilk orucu 24 Nisan Cuma günü tutulacak ve 24 Mayıs 2020 Pazar günü ise ramazan bayramı kutlanacaktır. ..

İlk Oruç Ne Zaman Tutulacak? Ramazan Bayramı Ne Zaman?

İlk Sahur Bu Gece

Korona virüsle mücadele edilen günlerde Ramazan telaşı da sınırlı olarak yaşandı. Bu nedenle vatandaşlar ilk orucun ne zaman tutulacağı konusunda tereddüt yaşıyor. Ancak sayılı günler sona erdi ve bugün son kahvaltılar yapıldı. Bu gece yani 23 Nisan gecesi ilk sahur yapılacak ve yarın için oruç tutulacaktır.

2020 Ramazan ayı 30 gün sürecektir. Bin aydan hayırlı olarak anılan kadir gecesi bu sene 19 Mayıs 2020’de kutlanacaktır. Ramazan Bayramı arifesi 23 Mayıs günüdür ve 24 Mayıs Pazar bayram yapılacaktır. Ramazan bayramı 24-25-26 Mayıs’ta 3 gün sürecektir.

İftar Çadırları Kurulmayacak

Ramazan gelmesine rağmen korona tedbirleri halen devam etmektedir. Henüz Sağlık Bakanlığından beklenen açıklama gelmediği için önlemler sıkı bir şekilde devam edecektir. Vatandaşlar Ramazan rehavetine kapılmamalı ve iftar için toplanmamalıdır.

Bu Ramazan camiler kapalı olacak ve teravihler evde kılınacaktır. Ayrıca iftar çadırları da kurulmayacaktır. Vatandaşlar da bu önlemlerin ciddiyetini anlamalı ve iftarlarda toplanmamalıdır. 
Tüm bu önlemler ihtiyaç sahiplerinin unutulduğu anlamına gelmiyor. İftar için ihtiyaç sahiplerine hem gıda kolileri hem de sıcak yemek dağıtımı olacaktır. Ayrıca maddi durumu yetersiz olanlara fitre ve zekatlar ulaştırılacaktır.

Sağlık News

YORUM EKLE