Erdoğan'dan Suriye Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki önemli zirvenin hemen ardından Putin ve Ruhani ile beraber basın toplantısı düzenleyerek oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan Suriye Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki önemli zirvenin hemen ardından Putin ve Ruhani ile beraber basın toplantısı düzenledi.

"ABD İLE ARZU ETTİĞİMİZ SONUCA VARAMAZSAK KENDİ  PLANIMIZI DEVREYE SOKACAĞIZ"

Suriye sınırımız boyunca teröre izin vermeden bu tür bir insani altyapıyı oluşturmanın oldukça yararlı olacağını  dile getirdim. Nihai hedefimiz Suriye'nin kuzeyinde  barış koridoru oluşturarak ülkenin bölünmesine engel olmaktır. Bunun için Amerika ile görüştük. Fakat arzu ettiğimiz sonuca varamadığımız taktirde kendi planlarımızı devreye sokacağız.

"DEYRİZOR VE RAKKA'YA KADAR İNEBİLİRSEK 3 MİLYON SURİYELİ BU ŞEHİRLERE GİDEBİLİR"

Ülkemizde bulunan en az 2 milyon Suriyeli kardeşimizi bu bölgeye gönderebileceğimizi düşünüyoruz.  Bhattı Deyrizor, Rakka bölgelerine kadar götürebilirsek önecek sığınmacı sayısı 3 milyon civarına kadar ulaşabilir. Böylelikle tüm ülkeler mülteci yükünden kurtulabilir.

"TÜRKİYE SIĞINMACI YÜKÜNÜ TEK BAŞINA TAŞIYAMAZ''

Bu insanlar kendi topraklarında huzur içinde yaşayarak çocuklarını okula gönderiyorlar. Onlara sağladığımız hizmetlerden faydalanıyorlar. Türkiye' sığınmacı yükünü tek başına taşıyamaz. Ülkemiz yeni bir göç dalgasını kaldıramaz. Bundan böyle Suriyeli kardeşlerimizin kendi ülkelerine geri dönmesi için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. 

"SINIRDA  MÜLTECİLER ŞEHRİ KURABİLİRİZ"

Suriye sınırımız boyunca terör örgütlerine asla taviz vermeyeceğimizi ifade ettim. Özellikle burada mülteci şehri yapılabileceğini ve mülteciler için buralarda konaklayabileceği ve ekip biçebileceği bahçelerini yapmaları bakımından hazırlık yapılmasının oldukça mantıklı olacağını söyledim.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:21
YORUM EKLE