Eczacılar İsyan Etti

Korona virüsü ile mücadele kapsamında İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ücretsiz maskelerin eczanelerden dağıtılması sürecinde yaşananlar eczacıları isyan ettirdi...

Eczacılar İsyan Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile birlikte yaklaşık 10 gün önce tüm Türkiye genelinde ücretli maske satışı yasaklanmıştı. Devlet vatandaşlarına 10 günlük süreler içerisinde 5’er maske dağıtılacağı açıklanmıştı. İlk olarak PTT tarafından yapılacağı açıklanan bu maske dağıtımı daha sonra sürecin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde işlemesi için eczanelerinde sürece dahil edileceği açıklanmıştı.

Vatandaşların cep telefonlarına gelecek kodları eczanelere T.C. kimlik numarası ile birlikte eczanelerden alabilecekleri açıklanmıştı. Ama süreç tahmin edilenden çok daha karmaşık ve zorlu geçiyor. Vatandaşlar telefonlarına gelen kodlarla eczanelere gittiklerinde maske kalmadığı karşılığını alıyorlar. Bu süreç ile birlikte vatandaşlar ve eczaneler arasında son dönemde büyük sorunlar hatta hakarete varan durumların yaşandığı belirtiliyor.

Eczaneler Vatandaşlardan Şikâyetçi

Bu süreçte eczaneler vatandaşların şifresi olmamasına rağmen maske istemesi ve ret cevabı alınca hakaretlerde bulunmasına oldukça sinirleniyorlar. Ayrıca sistemde yaşanan sorunlardan dolayı maske verilmemesi gibi durumlarda da vatandaşların hakaret hatta fiziki müdahaleye varan durumların yaşanması eczaneleri gönüllü olarak yaptıkları bu hizmet noktasında isyan ettirdi. Türkiye Eczacılar Odası ise yayınladığı açıklamada eczane çalışanlarına yönelik olan bu hararet ve kötü davranışlara artık müsemma edilmeyeceği ve gerekli şikayetleri resmi makamlara yapılacağı uyarısında bulundular.

Sağlık News

YORUM EKLE