Demirtaş ve Yüksekdağ İçin Kobani Kararı!

Eski HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ 2014 senesinde Kobani nedeniyle sevk edildiği mahkemeden tutuklama kararı çıktı!

Demirtaş ve Yüksekdağ İçin Kobani Kararı!

Eski HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 6-8 Ekim 2014 senesinde Kobani nedeniyle izinsiz düzenledikleri gösterilere ilişkin soruşturma  kapsamında nöbetçi sulh ceza hakimliğine gönderildi. Demirtaş ve Yüksekdağ, soruşturma  nedeniyle yatmış oldukları cezaevinden videokonferans yardımı ile cumhuriyet savcısına ifade verdi. Gelen bilgilere göre Demirtaş, vermiş olduğu ifadede daha ayrıntılı ifade vermek için zaman tanınmasını istedi. Ayrıca Demirtaş video konferans sistemi ile değil bizzat yüz yüze ve avukatları ile ifade vermek istediğini belirtti. 

Savcı, ifade işleminin sona ermesinin ardından Demirtaş ve Yüksekdağ'ı  tutuklama kararı ile nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti. Demirtaiş'ın avukatları  Türk Ceza Kanunu'nun 302. maddesinde yer alan "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak karıştırmak'' suçundan dolayı mahkemeye sevk edildiğini belirtti.

SAVCIDAN TUTUKLAMA KARARI

Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın sevk edilmesinin arından ikilinin avukatları Ankara 1. Sulh Ceza Hakimine giderek ifade verdi. Hakim, ifade işlemlerinin sona ermesinin ardından şüphelilerin "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "bir suçu gizlemeye çalışmak'', ''öldürmeye yönelik çağrılarda bulunması'' suçlarından dolayı mahkemeye sevk etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:28
YORUM EKLE