Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Güzel günlere kavuşacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Ak Parti MYK toplantısı öncesinde Dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip korona virüs ile ilgili alınan tedbirler kapsamında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Güzel günlere kavuşacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke ve millet olarak korona virüs ile ilgili yürütülen mücadelede tünelin sonundaki ışığı gördüklerini belirterek, şu açıklamalarla devam etti: “Sağlık bakanlığımız son günlerde her biri diğerinden daha olumlu neticeleri kamuoyuyla paylaşıyor. Dünkü kabine toplantımızda sürecin bu şekilde devam etmesi halinde ülkemizi normal hayata döndürmeye yönelik takvimle ilgili ilk çalışmayı yaptık. Bu çalışmayı biraz daha olgunlaştırdıktan ve hafta içindeki gelişmeleri takip ettikten sonra normalleşme takvimini de milletimizle paylaşağız.”
Açıklamalarının devamında, maruz kalınan salgının, en küçük bir rehavete, en küçük bir gevşemeye izin vermeyen, hemen yeniden hortlama potansiyeli olan sinsi bir özelliğe sahip olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmanın devamında şunları kaydetti: “Elde ettiğimiz neticeler bize devreye aldığımız tedbirlerin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Hastalıktan yakamızı kurtarabilmemiz için bu tedbirleri uygulamaya tavizsiz bir şekilde devam etmemiz gerekiyor. Milletimizin bu süreçte neler yaşadığının elbette farkındayız. 65 yaş üstü ve 20 yaş altının haftalardır evden çıkamadığını unutmuyoruz. Faaliyetlerine ara veren işletmelerin sahiplerinin ve çalışanlarının yaşadığı sıkıntılarını gayet iyi biliyoruz. Kimi zaman 4 güne kadar varan sokağa çıkma yasaklarının insanımız için ne demek olduğunu görüyoruz. Hayatı bu derece sınırlandırmanın, ülkemize ve milletimize nasıl bir maliyeti olduğunun çok iyi farkındayız. Ancak, şayet bu süreçte fedakarlık yapmaz ve salgını diğer ülkelerle eş zamanlı olarak geride bırakmazsak, çok daha ağır kayıplar yaşayacğımızı da biliyoruz.”

“Güzel günlere kavuşacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı öncesinde yaptığı açıklamanın devamında; “Bunun için hep birlikte sabrettik ve inşallah neticeye doğru yaklaşıyoruz. Bir müddet daha dişimizi sıkacağız. Güzel günlere de kavuşacağız. Yaklaşık 1 buçuk ayı bulan bu sıkıntılı dönemde, tedbirlere riayet ederek bize destek veren, metanetle davranan 83 milyon vatandaşımızın her birine, şahsım, partim adına şükranlarımı sunuyorum. Sağlık çalışanlarımıza, güvenlik görevlilerimize, milletimizin bu sıkıntılı döneminde, ihtiyaç duyduğu hizmetleri sağlayan herkese yine şahsım adına, milletim adına ve tüm bunların yanında partim adına teşekkür ediyorum.” dedi.

“Reel kesimin tüm taraflarını rahatlatacak çok sayıda destek paketini uygulamaya koyduk”

Salgın döneminde sağlık hizmetlerinin en üst düzeyde tutmanın yanında verdikleri desteklerle her kesimden vatandaşın bu süreci en az sıkıntıyla atlatmasını sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Erdoğan; “Özellikle ekonomik olarak alt gelir gurubunda bulunan vatandaşlarımızın desteklenmesine özel önem verdik. İki ayrı gurup halinde 4,4 milyon haneye, 1000'er lira nakit desteği sağladık. Üçüncü faz nakit desteği için başvurular 4,5 milyonu buldu. Ayrıca esnaf sanatkardan sanayiciye kadar reel kesimin tüm taraflarını rahatlatacak çok sayıda destek paketini uygulamaya koyduk. Geliri azalan veya tamamen kesilen çalışanlar için pek çok programı hayata geçirdik. Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında bugüne kadar açıkladığımız desteklerin tutarı 200 milyar lirayı buluyor. Bu Türkiye'de doğrudan reel sektöre ve en alt gelir gurubuna verilmiş en büyük destek rakamıdır. Eskiden Türkiye bu tür büyük kaynaklar, batan bankalar, çarçur edilen projeler, bitmeyen yatırımlar, sebepsiz krizlerin bedellerini ödemek için kullanıldı. Şimdi ise biz, ülkenin kaynaklarını, doğrudan millet için harekete geçiriyor, sarfediyoruz. Bu ülkenin ve milletin refahı, huzuru, güvenliği, istikbali için harcanan her kuruş, doğru yere gitmiş demektir. Salgın tedbirlerini belirlediğimiz takvime göre, aşamalı olarak, kaldırdıkça inşallah ülkemizde üretim çarkları yeniden tam hız dönmeye, halkımızın ve devletimizin kasası tekrar dolmaya başlayacaktır. Yeterki bu salgını biran önce, en az hasarla geride bırakabilelim.” şeklinde konuştu.

“Çok çalışarak bu tarihi fırsatı değerlendirmekte kararlıyız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya'daki değişimin mahiyerinin, ülkenin önünde, yeni ve gerçekten çok büyük fırsat pencerelerinin açılmakta olduğuna işaret ederek, açıklamarına şöyle devam etti: “Devlet ve millet olarak, hep birlikte gereken iradeyi gösterip, hazırlıklarımızı süratle tamamlayıp, çok çalışarak bu tarihi fırsatı değerlendirmekte kararlıyız. Ülkemizin son 18 yılında yapılan ve Cumhuriyet döneminin tamamını katlayan başarıların mimarı AK Parti olarak, inşallah bu sürecinde lokomotifliğini yapacağız. Salgın krizi başta olmak üzere, ülkemizin yaşadığı her sorun, her sıkıntı, her tehdit, bu sorumluluğu üstlenme konusunda Ak Parti'nin alternatifsiz olduğunu gösterir. Önümüzdeki dönemde en büyük gücümüz olan milletimizin gönlündeki mümtaz yerimizi daha da güçlendirmenin gayreti içinde olacağız. Bu konuda en büyük görev sizlere düşüyor. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

Sağlık News

YORUM EKLE