Berlin'deki Tarihi Zirvede Liderler Anlaştı!

Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilen oldukça önem arz eden Libya konferansı bitti. Son gelen bilgilere göre, liderler nihai bildiride ortak bir karara vardı.

Berlin'deki Tarihi Zirvede Liderler Anlaştı!

Son zamanlarda hareketliliğin oldukça arttığı Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması için Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilen, oldukça önem arz eden konferans bitti. 

TARİHİ TOPLANTI 4 SAATEN UZUN SÜRDÜ

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in daveti sonucunda yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağladığı konferans 4 saaten daha uzun sürdü. 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN LİDERLERLE FARKLI ODADA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konferans devam ederken farklı odalarda Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen  gibi önemli kişilerle konuştuğu öğrenildi. Önemli toplantının sona ermesinin ardından Merkel, Birleşmiş Milletler  Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve BM'nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame birlikte açıklamalarda bulundu. 

Merkel yapmış olduğu konuşmada, ''Libya Konferansı BM'nin Libya'daki barış çabaları için oldukça önem arz ediyor. Askeri bir çözüm olmayacağının farkına vardık. Detaylı bir konu üstünde çalıştık ve sonunda anlaşmaya vardık. Ateşkes ve silah ambargosu gibi kararlara saygı duyulacak. '' dedi.

ANTONİO GUTERRES: SİLAH AMBARGOSUNA UYULMASINI BEKLİYORUZ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres zirvenin sona ermesinin ardından gerçekleştirilen toplu açıklamada, '' Libya'da olan çatışmaların askeri bir çözümü söz konusu olamaz. Taraflar yaşanan silahlı çatışmalara karışmayacak. Silah ambargosuna uyulmasını bekliyoruz.'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 18:37
YORUM EKLE