Türkiye ile Azerbaycan Arasında 15 Milyar Dolarlık Ticaret

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki işbirlik giderek büyümeye devam ediyor. İki ülke kısa süre sonra 15 milyar dolarlık bir anlaşma yapacak.

Türkiye ile Azerbaycan Arasında 15 Milyar Dolarlık Ticaret

Başkan Erdoğan bugün Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi için Azerbaycan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in başkanlığında gerçekleştirilecek olan konsey toplantısındaki görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda ele alınması ve işbirliğin arttırılması için neler yapılması gerektiği ele alınacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın da  eşlik edeceği ziyaret çerçevesinde, iki ülke arasında hedeflenen 15 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmak için ve uzun zamandan beridir üstünde durulan Tercihli Ticaret Anlaşması'nın da arasında bulunduğu farklı anlaşmalara imza atılacak. 

AZERBAYCAN İLE TİCARET HACMİ 2 MİLYAR DOLAR

Son zamanlarda dünya ile olan ticaretini fazlalaştıran Azerbaycan, son zamanlarda Türkiye olan ticaretini gün geçtikçe artırmaya devam ediyor. 2019 yılında 195 ülkeyle dış ticaret gerçekleştiren Azerbaycan, 122 ülkeye ihracat, 185 ülkeden ithalat yaptı. Geçtiğimiz sene içerisinde  Azerbaycan 13 milyar dolar ithalat, 19,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun son verilerine göre,  kardeş ülke Azerbaycan'a ihracatı yaklaşık olarak 1,6 milyar doları bulurken, bu ülkeden ithalatı 394,8 milyon dolar oldu. 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2020, 22:04
YORUM EKLE