Trafik Cezası Olanlara Müjde! Yüzde 25 indirim

Birikmiş trafik cezası borcunu peşin ödeyene yüzde 25 indirim uygulanacak

Trafik Cezası Olanlara Müjde! Yüzde 25 indirim

Birikmiş trafik cezası borcunu peşin ödeyene yüzde 25 indirim uygulanacak. Araç sahiplerini  rahatlatacak  önemli düzenlemelerin yer aldığı  yapılandırma yasasına göre; ceza kesildikten itibaren 15 gün içinde ödenmesi durumunda yapılan indirim, birikmiş ve ödemesi gecikmiş trafik cezalarına da uygulanacak olup trafik cezaları peşin ödendiği takdirde anaparadan yüzde 25 indirim yapılacak.
"Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" 31307 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Kanunla, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılacak. Çıkan yasada trafik cezası ile köprü ve otoyol kaçak geçiş gibi idari para cezalarıyla ilgili araç sahiplerini ilgilendiren  önemli bir düzenlemenin bulunduğu görülüyor.

Normalde yasaya göre vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasında anaparadan herhangi bir indirim yapılmıyor, faiz ve cezası silindikten sonra enflasyona göre güncelleme yapılarak anaparaya ekleniyor. Peşin ödemede enflasyon farkının yüzde 90'ı siliyor.  Yeni yasaya göre;  korona cezaları hariç trafik ve kaçak geçiş gibi idari para cezalarına istisnai bir durum uygulanıyor.. Kaçak geçişler de dahil olmak üzere birikmiş ve ödemesi gecikmiş trafik cezalarını yapılandırmak için, başvuru yapılıp, ödeme  peşin yapılırsa ceza asıllarında da yüzde 25 indirim uygulanacak

Yapılandırma içinn son başvuru 31 Aralık 2020 olup bu tarihe kadar başvuru yapıp Ocak 2021 sonuna kadar  trafik ve kaçak geçiş cezalarını peşin ödeyeler  yüzde 25’lik anapara indirimini alacak. Bununla birlikte  taksitli ödemeyi seçip, ilk taksiti Ocak 2021 sonuna kadar ödeyerek, kalan borcun bütününü ikinci taksit süresinde ödeyenlere de anapara üzerinden yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Normalde  gecikmeye girdiği her ay sonunda trafik cezalarına  yüzde 5 oranında faiz ekleniyordu.

Köprü ve otoyollardan kaçak  geçiş yaparak geçiş ücretini ödemeyen araç sahipleri, geçiş ücreti 15 gün içinde öderlerse giriş-çıkış yapılan mesafeye  ücretinin  4 katı uygulanan idari para cezası uygulanmayacak ve ödeyeceği ceza anapara üzerinden indirim alacağı gibi peşin ödemede enflasyon farkının yüzde 90’ı da silinecek.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 13:47
YORUM EKLE