Ticaret Bakanlığı'ndan Efsane Cuma İndirimlerine Uyarı

Süper cuma indirimleri, efsane cuma indirimleri, şahane cuma indirimleri gibi ibirçok ürün için çeşitli oranlarda yapılan indirimlere karşı Ticaret Bakanlığı tüketicileri uyarıdı.

Ticaret Bakanlığı'ndan Efsane Cuma İndirimlerine Uyarı

Senenin bazı dönemlerinde en çok da kasım ayında  özellikle ’efsane cuma indirimleri' adı  altında bazen de ’şahane cuma indirimleri’, ’süper cuma indirimleri’ gibi  isimler de kullanılarak birçok ürün yelpazesinde çeşitli oranlarda indirimler yapıldığı yönünde bakanlıkan yapılan yazılı açıklamada, satıcının internet sitesinin güvenliğine  dikkat çekildi. Bu kapsamda SSL sertifikası, 3D security veya  sanal kartla ödeme gibi alışverişe ilişkin güvenli ödeme yöntemleri olan seçeneklerin olup olmadığının kontrolü yapılmalı" açıklaması yapıldı.
Tüketicinin pandemi açısından güvenli bulduğu mesafeli online alışverişlerin, koronavirüs salgınında artmasının gözlendiği, bununla birlikte online alışverişin özellikle indirim günlerinde daha da yoğunlaştığı biliniyor. Özellikle bu günlerde online alışverişin mağduriyetlere de yol açabileceği kaydedildi. 
Satıcı veya sağlayıcıların idari müeyyide ile karşılaşmamaları, tüketicilerin de mağdur olmamak için taraf olacakları mesafeli sözleşmelere ilişkin şu hususlara dikkat etmeleri istendi:
"Alışveriş öncesi tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak mal veya hizmeti tam ve doğru olarak belirlemeleri ve bütçeleri ile harcamaları arasındaki dengeyi gözetmeli. Satıcı veya sağlayıcı hakkında iletişim bilgisi, vergi kimlik numarası, MERSİS ve ETBİS kaydı ve gerekirse şikayet platformları ile satıcı/sağlayıcı müşteri hizmetleri vb. yerlerden gerekli sorgulamanın yapılması; satışa sunulan ürün fiyatının özellikle standart nitelikteki ürünler için diğer satıcı veya sağlayıcılardaki fiyatları ile karşılaştırılmalı. Satıcının internet sitesinin güvenliği ile alışverişe ilişkin güvenli ödeme yöntemleri olan SSL sertifikası, 3D security veya sanal kartla ödeme gibi seçeneklerin olup olmadığının kontrolü yapılmalı. Sosyal medya kanalları aracılığıyla yönlendirilen internet sitelerine ilişkin olarak satıcı veya sağlayıcının internet sitesine ilişkin yönlendirmenin yapıldığının adres çubuğundan kontrol edilmeli. Ödeme işlemi öncesi mevzuatta yer alan ve satıcı/sağlayıcı unvanı, açık adresi, ayrıntılı diğer iletişim bilgileri, mal veya hizmetin ödenecek toplam tutarı, cayma hakkına ilişkin ayrıntılar ve hak arama yollarını içeren ön bilgilerin verilip verilmediğini kontrol edilmeli. Özel günlerde çok yüksek oranlarda yapıldığı iddia edilen indirimlerin doğruluğuna ilişkin olarak diğer satıcı veya sağlayıcılarda aynı ürünün fiyatına ilişkin araştırma yapılmalı."
Ayrıca '' Söz konusu hususlara ilişkin aykırılıkların tespiti halinde gerekli idari yaptırımların uygulanacağı belirtilerek, "Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu tarafından ayrıca özel indirim günlerine ilişkin olarak resen incelemeler başlatılmıştır. Mesafeli sözleşmelere ilişkin olarak hak kaybına uğrayan tüketicilerimizin uyuşmazlıklarının çözümü için parasal sınırları da dikkate alınarak Tüketici Hakem Heyetleri ya da Tüketici Mahkemelerine başvurmaları gerekmektedir" ifadesine  de açıklamada yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 15:17
YORUM EKLE