Teknofest'e Yoğun İlgi!

Geçtiğimiz günlerde yapılan Teknofest hakkında Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar önemli açıklamalarda bulundu.

Teknofest'e Yoğun İlgi!

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar geçen seneye göre bu sene Teknofest etkinliğinin daha kalabalık olduğunu belirterek, "Geçen yıl Teknofest'e 60 farklı ülkeden 550 bin civarında insan geldi. Bu yıl ise 122 ülke katılım gerçekleştirdi. Ülkemizin her tarafındanda oldukça büyük bir ilgi var. İlk 2 günde 250 bin rakamına ulaştık'' dedi.


"YILLIK YÜKSEK TEKNOLOJİ İHRACATIMIZ 5 MİLYAR DOLAR"

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkelerinin bir çoğundan fazla genç nüfusa sahip olduğunu ifade ederek"Satınalma gücü paritesine baktığımız zaman dünyanın en büyük 20 ekonomisi içerisindeyiz. 15 yıllık zaman göz gezdirdiğimizde Türkiye'nin ortalama büyümesi yüzde 5,7 seviyesine kadar ulaştı. Bu sayı hem Avrupa  hem Doğu Avrupa ülkelerine göre oldukça yüksek bir rakam.'' dedi.

Teknofest'in yetenekli gençlere ulaşmak konusunda büyük öneme sahip olduğunu belirten Kacır, "Teknofest'te sadece roket yarışmasına bile yaklaşık olarak 500 takım müracaat etti. Bu sayı 5 bin gencin 'Türkiye'nin roketini ben yapmak istiyorum' demesi anlamına geliyor. Bu yarışmaları büyük bir özenle takip edeceğiz. Gençlerin başarılarını hızlı bir şekilde girişime dönüştürmelerini ve onların Türkiye'nin önemli firmalarının AR-GE bölümünde olmasını sağlayacağız.'' dedi.

"HAVACILIĞA MERAKIM ÇOCUKKEN GİTMİŞ OLDUĞUM BİR ETKİNLİKTE BAŞLAMIŞTI''

"Geçen yıl Teknofest'e 60  ayrı ülkeden yaklaşık olarak 500 bin kişi katıldı. Bu yıl 122 ülkeden katılım gerçekleştirildi. Biz istiyoruz ki bu alanlar popüler konulardan daha popüler olsun.  Teknofest tümüyle teknolojiyi sevdirmek amacıyla gerçekleştirildi. Benim hikayemde etkinlikler oldukça önemli bir yere sahiptir.Ben de çocukken bir havacılık etkinliğine gitmiştim. Havacılığa olan ilgim bu etkinlikte başlamıştı.''

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:26
YORUM EKLE