Tapu Harcında Yeni Dönem Başlıyor!

Bundan böyle Gayrimenkul alımlarında tapu harcı gerçek devir bedeli üzerinden alınmaya başlanacak. Tapu'da yeni bir dönem başlıyor. Detaylar haberimizde...

Tapu Harcında Yeni Dönem Başlıyor!

Dijital işlem vergisi, değerli konut vergisi ve konaklama vergisi diye birbirinden ayrı 3 yeni vergi getirecek olan yasa teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonun'dan geçti. 

YASA OCAK 2020'DE YÜRÜRLÜĞE KONULACAK

Bilindiği üzere konut alım satımlarında alıcı ve satıcı tarafından yaklaşık olarak %2 tapu oranı harcı ödenmekte. Harç, emlak vergisi değerinden az olmamak şartıyla beyan edilen değer üzerinden hesaplanmakta. Yeni gelen düzenlemeye göre, gayrimenkulün devir bedeli, emlak vergisinden hariç Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek değerin altında olmayacak. Yeni gelen bu yasa 2020 senesinin Ocak ayında yürürlüğe konulacak.

EV SATILACAĞI ZAMAN EKSPERTİ RAPORU TALEP EDİLECEK

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Zeki Adlı, milletvekillerinin sormuş olduğu sorular yüzünden değer tespitinin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlattı. Zeki Adlı, değer tespitinin SPK'nın yetki vermiş olduğu şirket ve gayrimenkul uzmanlarının hazırlayacağı rapora göre yapılacağını açıkladı. Gayrimenkul satışı yapmak isteyen kişilerin önce tapuya giderek başvuruda bulunarak değerleme uzmanı istemesi gerektiğini belirten Adlı, uzmanlar tarafından hazırlanacak olan bu rapora iki kez itiraz hakkı verileceğini söyledi. Adlı, bankaların değer tespitini yaklaşık olarak 650 TL'ye yaptığını belirterek kendilerinin 400-500 liraya yapacaklarını açıkladı. 

ANA CADDEYE VE HASTANEYE OLAN MESAFEYE BAKILACAK

Adlı, değer tespiti yapılacağı zaman gayrimenkulün zemini, hastaneye ve caddeye olan yakınlığına, cephesi, inşaata kullanılan malzemenin kalitesi gibi bir çok faktöre bakarak işlem yapacaklarını belirtti. Ayrıca Adlı, bu tespitin 2 gün süreceğini ve satıcının müşteriyi bulduğu zaman beklemeyeceğini ifade etti. 
 

YORUM EKLE