Piyasalar Yangın Yerine Döndü

Dolar TL kurunda başlayan hareketlenme sonrasında Dolar’ın 7,20 seviyesini geçmesi ile birlikte piyasaların moralinin oldukça bozulduğu ve alarm durumuna geçtiği görüldü…

Piyasalar Yangın Yerine Döndü

Türkiye’de son dönemde hiç olmadığı kadar büyük bir dolar krizi yaşanıyor. Corona virüsü işe mücadele günlerinde Dolar’ın yükselmesine izin vermeyen Merkez bankası kamu bankaları arayıcılığı ile kura sürekli müdahale etmişti. Fakat piyasada dolar krizinin baş göstermesi ve şirketlerin dış borçlarının ödemek için dolar almaya başlaması ile birlikte Dolar TL kuru 7,21 seviyesine kadar çıktığı görüldü.

Bu noktada işin en trajik kısmı ise Merkez Bankası’nın artık Dolara müdahale edecek rezervinin kalmadığı iddialar oluyor. Böyle bir durumda eğer yakın zamanda döviz girdisi sağlayacak bir SWAP anlaşması yapılmaması durumunda Dolar’da ki artışın 7,50 seviyelerini geçeceği ön görülüyor.

Fed SWAP Kapasının Kapattı

Amerikan Merkez Bankası Fed Başkanı Thomas Barkin’e Türkiye ile herhangi bir SWAP anlaşması yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya karşılık olarak ancak karşılıklı güven tesis eden ülkelere bu imkanın sağlanacağı cevabını vermesi ile Amerika ile SWAP kapılarının kapandığı ifade ediliyor.

FED Başkanın bu açıklamasından sonra ise Türkiye’nin hangi ülkelerle SWAP anlaşması yapabileceği ise merak ediliyor. Bu durumunda gerçekleşmemesi halinde ise ekonomiyi ve dış ticareti oldukça zorlu günler bekliyor. Şuan itibari ile Dolar’ın hızını sadece yapılacak SWAP anlaşmasının kesebileceği yorumları yapılıyor. Berat Albayrak konu ile ilgili olarak yakın zamanda birkaç ülke ile yapılacak SWAP anlaşmasının duyuracaklarının açıkladı.

Sağlık News

YORUM EKLE