Petrol Üretimi Arttı

Brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 1,5 yükselerek Ocak 2020'den bu yana ilk kez 60 doların üzerine tırmandı. Brent petrol OPEC'in üretim kısıtlamalarının devam etmesi ve ABD'de Koronavirüs destek paketinin hayata geçmesi önünde bir engel kalmamasıyla bugün yüzde 1,5 yükseldi…

Petrol Üretimi Arttı


Ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretim kısıntısı kararına uyumun yüzde 101 düzeyinde olduğunu açıklaması da yükselişe katkıda bulundu. Açıklamada, OPEC ve müttefiklerinin (OPEC+) 2020 Nisan ayından bu yana uyguladığı kısıntılarda, toplam petrol üretiminin 2.1 milyar varil azaltıldığı belirtildi.

Bunların yanında uzmanlar özellikle Asya'da petrol talebinin son 1 ayda yükselmeye başladığına dikkat çekti.

Küresel talep ise uluslararası uçuşlardaki düşüş nedeniyle henüz eski günlerine dönemedi. Yine de talebin canlı kalmasına yardımcı olan bazı gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan birisi e-ticaret. E-ticarette artan yoğunluk mal taşımacılığını da artırmış durumda. Bunun yanında e-ticaret plastik paketlemeye olan talebi de artırıyor. Plastik üretiminde ham petrol kullanılması dolaylı olarak petrol fiyatlarının da etkilenmesine yol açıyor. Bugünkü yükselişte ise ABD'de yeni koronavirüs destek paketine ilişkin gelişmeler etkili oldu.

Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık destek paketinin önünü açan bütçe düzenlemesine onay verdi. Böylece ekonomik destek paketi, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmadan Senato'dan geçirilebilecek. Yani paketin hayata geçmesinin önünde bir engel kalmadı.
 

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 21:54
YORUM EKLE