Petrol Fiyatları Hızlı Düşüşü Devam Ediyor

Petrol fiyatlarında düşüş hızlı şekilde düşmesi devam etmesi nedeniyle depolama yapan ithalatçı ülkeler nedeniyle kiralık tankerlere talep patladı...

Petrol Fiyatları Hızlı Düşüşü Devam Ediyor

Petrolün varil fiyatı 66 Dolardan 18 Dolara Kadar Düştü

Korona virüs nedeniyle dünya genelinde petrole olan talep azaldı. Azalan talep fiyatları da aşağı çekti. Sene başında Brent petrolün varili 66 dolardan satılırken, şu günlerde 18 dolara kadar düştü. Petrolün 20 doların bile altına inmesini kıymet bilen ithalatçı ülkeler ise depolamaya yöneldi. Türkiye de bu ülkeler arasında yerini alıyor. Ülkeler tüm petrol rafinerilerini ve depolarını doldurdu. Türkiye’de şu anda 70 gün yetecek kadar petrol stoku bulunuyor.

Petrol fiyatındaki olağanüstü düşüş ihracatçı ülkeler için travma yarattı. İthalatçı ülkeler içinse büyük bir fırsata dönüştü. Daha fazlasını depolamak isteyenler ise yeni bir sektörün fitilini ateşledi. Kiralık petrol tankerlerine olan talep patlama yarattı.

Kiralık Tanker Bulunamıyor

Uluslar arası sularda yüzen kiralık petrol gemilerine ulaşmak şu sıralar mümkün değil. Piyasadaki tüm petrol tankerleri doludur. Hatta petrol taşıtmak isteyen şirketler tanker bulmakta zorlanıyor. Bu tablo tanker şirketlerinin büyümesini sağladı. Şirketlerin hisse senetleri büyük değer kazandı.

Dünya genelinde faaliyet gösteren dev tanker şirketleri yerlerinin kalmadığını açıklıyor. Ülkemizde de benzer bir tablo yaşanıyor ve tüm depolar dolduruldu. Bu durum salgının etkisi azalsa da petrole talep olmayacağını ve bir süre daha petrol fiyatları dipte kalmaya devam edeceğini gösteriyor.

Sağlık News

YORUM EKLE