Para Piyasalarından Olumlu Sinyaller Geliyor

Dünya genelinde ölümcül corona virüsü ile ilgili ilaç geliştirme çalışmalarından gelen olumlu haberler ile birlikte ülkemizde ki para piyasalarından olumlu sinyaller gelmeye başladı...

Para Piyasalarından Olumlu Sinyaller Geliyor

Corona virüsü nedeniyle 2020 yılının başlarında 125 bin seviyelerini gören Bıst 100 endeksi virüsün etkisi ile birlikte büyük düşüş yaşamıştı. Bu doğrultuda 84 bin seviyelerine kadar gerileyen endeks ilk olarak ABD’den gelen haberler ile toparlanmış ve son günlerde virüs ile mücadelede oldukça etkili olduğu iddia edilen bazı ilaçların birkaç hafta içerisinde dünyada kullanılacağının açıklanması ile yönünü iyece yukarı çevirdiği görülüyor.

Tekrar 100 bin puan bandına dayanan Bıst 100 endeksinin özellikle ülkemizde virüs ile mücadeleninim beklenenden daha başarılı geçmesi ile birlikte kayıplarını telafi etmeye devam edeceği ön görülüyor. Uzmanlar corona virüsünün en geç haziran başı ile birlikte etkisinin minimum seviyeye ineceğini ve 2020 yılının ikinci yarısı ile birlikte ekonomide hızlı bir toparlanmanın yaşayacağını ön görüyor.

Dolar’ın Seyri Nasıl Olacak?

Para piyasalarında en merak edilen konularında başında ise Dolar TL kurunun nasıl seyredeceği konusu oluyor. Hafta içerisinde 2 defa 6,95 seviyesine kadar dayanan Dolar TL kuru buralarda ki direnç sonucu geri gelmişti. Şuna itibari ile 6,93 seviyelerinde bulunan Dolar’ın 6,95 direncini aşması durumunda 7,50 seviyelerine kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Bu süreçte ABD ile olası bir anlaşma olmamış durumunda ise 6,50 seviyelerinin bile altının görüleceği düşünülüyor.

Sağlık News

YORUM EKLE