Özel Bankalara Kredi Cezası

Ölümcül corona virüsünün etkisi ile birçok şirket zor durumda kalırken ekonomi yönetimi özel bankaların bu zorlu süreçte vatandaşların yanında olmamasını eleştiriyor...

Özel Bankalara Kredi Cezası

Corona virüsü nedeniyle birçok iş yeri faaliyetlerine arar vermek zorunda kalırken sabit ödemelerini karşılama anlamında oldukça zor durumda kalıyor.  Bu anlamda işletmelerin ve vatandaşların en önemli çıkar yolu olarak kredi çekmek olarak görülüyor. Fakat birçok işletme ve vatandaşların kredi çekme talepleri ne yazık ki özel bankalar tarafından geri çevriliyor. Bunun en iyi örnek olarak geçen haftanın kredi verileri gösterilebilir. Kamu bankaları Nisan ayının ilk 10 günlük diliminde kullandırdıkları kredi miktarında 20 milyar TL’lik bir artış görülürken özel bankalarda ise bu 10 günlük süreçte artış bir yana 1,2 milyar TL’lik bir azalma yaşandı. Bu durum üzerine BBDK harekete geçti.

Kredi Musluklarını Açmayan Bankalara Ceza Geliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yaşanacak ekonomik kriz durumunda batık kredileri riski sebebiyle temkinli bir pozisyon almaya çalışan bankaların piyasaya daha fazla kredi, hazineye de daha fazla borç para vermesini yasal olarak zorlama amacıyla ‘Aktif Rasyosu' isminde yeni bir uygulamaya gitti. Bu yeni karara göre, bankaların Aktif Rasyosu oranının aylık ortalaması, mevduat bankaları için yüzde 100'ün, katılım bankaları için yüzde 80'in altına inmemesi şartı getirildi.

BDDK tarafından verilen bu oranın tutturulamaması durumunda ise özel bankalar 500 bin TL’den başlayarak milyonlarca TL ceza ödemek zorunda kalacaklar. Bu durumun Mayıs ayı ile birlikte özel bankaların kredi verme oranlarını arttırmaları anlamına geliyor.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2020, 17:41
YORUM EKLE