Motosiklet Vergileri Arttırıldı! 2020 MTV Vergileri

Uzakdoğu’dan ithal edilen motosikletlere Eylül ayına kadar geçerli olacak şekilde yüzde 10 ek gümrük vergisi geldi. 2020 MTV vergileri artırıldı...

Motosiklet Vergileri Arttırıldı! 2020 MTV Vergileri

Vergilere Korona Ayarı

Korona virüsle mücadele kapsamında vergiler gözden geçirildi ve bir kısmı yeniden düzenlendi. En ekonomik ve hızlı ulaşım aracı olan motosiklet severlerini üzecek bir haber çıktı. Karara göre motosiklette yüzde 10 ek gümrük vergisi getirildi. Bu vergilendirme sadece Uzakdoğu ülkelerinden ithal edilen araçlar için geçerlidir ve AB’den ithal edilen motosikletleri kapsamayacaktır. Bu nedenle Honda, Yamaha ve Suzuki marka motosikletler yeni vergilendirmeden en çok payı alacaktır.

Şu anda uygulanan yüzde 20 zam, yüzde 30’a çıktı. Yeni vergilendirme ile küçük cc motosiklet vergileri yüzde 56’ya ve 250 cc üzeri motosiklet fiyatlarındaki vergiler ise yüzde 100’e ulaşmıştır. Karar 21 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni getirilen motosiklet vergisi Mayıs ayında fiyatlara yansıyacaktır. Nisan ayı sonunda ithal edilen motosikletler vergi dışında kalacaktır. Yeni vergi düzenlemesi Eylül ayına geçerli olacaktır.

Motosiklet Sektörü Durgun

Uzakdoğu’dan bir motosikletin ülkemize gelme süresi 3-4 ayı bulmaktadır. Dolayısıyla şu anda Şubat ayında üretilen araçlar gelmektedir. Ancak Şubat’ta Uzakdoğu korona virüsle mücadele ettiği için üretim yapılmadı ve piyasada motosiklet sıkıntısı çekiliyor. Zaten araç bulunamazken, şimdi de vergiler ve dolayısıyla fiyatlar artış gösterdi. Bu tablo motosiklet satışlarını durma noktasına getirmiştir.

Sağlık News

YORUM EKLE