Merkez Bankası Açıkladı 7 Gün 24 Saat EFT Yapılabilecek

Merkez Bankası yeni ödeme sistemi ile 7 gün 24 saat EFT yapılabileceğini duyurdu. Saniyeler hızında para transferi gerçekleşecek. Tüm detaylar haberimiz içeriğinde verilmiştir....

Merkez Bankası Açıkladı 7 Gün 24 Saat EFT Yapılabilecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamladığını, fonların anlık ve sürekli transferi olan kısaca FAST olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımızın farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, 7 gün 24 saat, saniyeler içerisinde, gerçekleştirebileceklerini bildirdi. Yeni sistem olan FAST sisteminin, 18 aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınmasının ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılmasının planlandığını, sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşmasının hedeflendiğini belirten bir açıklama yaptı.Merkez Bankası'nın yapıtığı açıklamaya göre,  fonların anlık ve sürekli transferi olan FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınmasının  ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılmasının planllandığı anlaşılmıştır.

Fast sistemi ile vatandaşlar hem kendi hesapları hem de birbirlerinin hesapları arasında 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapabilme imkanına kavuşacaklar.
FAST Sistemi'yle birlikte, Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşların kullanımına sunulabilecek. Böylece ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılması sağlanmış olacak. 

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:
"Böylece, TCMB'nin ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.
Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir."

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 22:48
YORUM EKLE