Kıdem Tazminatı Şartları Neler? Kıdem Tazminatı Kimler Alabilir?

Hakem heyetinin memur ve emeklilere yapılacak zaamları kararı bağlamasının hemen ardından kıdem tazminatı tavan. rakamları de değişti. Peki, kıdem tazminatı şartları nelerdir?

Kıdem Tazminatı Şartları Neler? Kıdem Tazminatı Kimler Alabilir?

ZAM KARARI İLE KIDEM TAZMİNATI TAVANI DA BELLİ OLDU

Uzun zamandan beridir devam eden zam pazarlığının hemen sonrasında emeklilerin ve memurların. alacağı zam kesinleştirilrken, kıdem tazminatında yapılan olası artış da. belirlendi. Bu duruma göre, memur ve memur emeklilerine yapılan zam oranınca  kıdem tazminatının da artış olacak. Geçen sene kıdem tazminatı tavan fiyatı 6 bin 380 TL iken, Ocak ayında bu oran tavan rakamı minimum 6 bin 635 TL olacak.

KIDEM TAZMİNATINI KİMLER TAVAN ÜCRETTEN ALABİLİR?

Kıdem tazminatı tavan ödemeleri brüt ücreti  yüksek olan kişilere tavan ücret ödenmektedir. Ocak ayında ki zaam sonrasında bu kişiler artık tavan ücret olarak 6 bin 400 TL'nin üzerinde. alacak.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Kıdem tazminatını hesaplama çok kolay bir işlem ve oldukça kolay bir formülle bulunabiliyor. Kişinin SSK'ya ödenen brüt ücreti ile çalıştığı yıl çarpılıyor. Bunun sonucunda çıkan ücret  işçi işten çıktığı zaman bu ücreti çalıştığı yerden alabilir. Ufak bir örnek vermek gerekirse, 5 bin TL brüt ücret alan işçi 7 yıl bir kurumda çalıştığı takdirde işten çıktığı zaman 35 bin TL kıdem tazminatı alabilir. 

KIDEM TAZMİNATI ŞARTLARI NELER?

Kıdem tazminatı alabilmeniz için, aynı iş yerinde en az bir yıl çalışması gerekmekte. Kıdem tazminatı emekli olduğunuz zaman, işveren işten çıkarttığı zaman ve işçi haklı bir nedenden dolayı işten çıkarsa kıdem tazminatını alabilir. Bunların yanı sıra emeklilik koşulları da yerine getirildiği zaman kıdem tazminatı alınabiliyor. 

YORUM EKLE