Enerji Bakanın'dan Doğu Akdeniz ve Bor Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve bor hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde...

Enerji Bakanın'dan Doğu Akdeniz ve Bor Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez katılmış olduğu televizyon programında gündemden düşmeyen konular hakkında açıklamalarda bulundu. Dönmez, "Doğu Akdeniz'de tüm taraflar ile işbirliği yapmak için hazırız" dedi. Ayrıca bakan Fatih Dönmez, "Bor rezervi  bakımından dünya birincisiyiz. Pazar payında ise 59. sırada yer alıyoruz. Borun tüm dünyada üretimi yaklaşık olarak 10-15 vin ton civarında. Bizim ise 100 bin ton üretim kapastemiz mevcut. Tesislerle beraber %7-%8 pazar payı ile başlayacağız. Bu sayede yıllık 25-30 milyon dolar gelir elde edebiliriz" ifadelerini kullandı.

DÖNMEZ'DEN BOR TESİSİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Bor karbür  bakımından sertliği yüksek olan madenlerden birisi. Bor genelde savunma sanayisinde yer alıyor ve kullanılıyor. Normal çelikte ağırlık çok fazla olacak. Personel bunu taşıyamaz veya araç üstünde duramaz. Nükleer santrelde kullanılır. İlk olarak aşama aşama ilerleyeceğiz. Uzun vadede buraya kadar yükselmeyi amaçlıyoruz. Borun tonları milyon dolar üstüne satılabiliyor. Borun tüm dünyada üretimi yaklaşık olarak 10-15 vin ton civarında. Bizim ise 100 bin ton üretim kapastemiz mevcut.

Tesislerle beraber %7-%8 pazar payı ile başlayacağız. Bu sayede yıllık 25-30 milyon dolar gelir elde edebiliriz.Yüksek teknoloji ve fazla enerji istiyor. Bor üretimi yapan ülkeler çok az. En büyük üreticiler Türkiye ve Çin olacak. Yerlilik oranı iyice arttırıldı.

DOĞU AKDENİZ MESAJI

Doğu Akdeniz'de uzun zamandan beridir sismik çalışmalar yürütmekteydik. Doğal gazın var olup olmadığını anlamak için sondaj yapmak şart. 2 tane yerli üretim olan gemimi bunu araması için gönderdik. Kendi kıta sahamız içerisinde bunu gerçekleştiriyoruz. Yavuz sondaj gemimizin sondajını.bitirmiş olduğu Karpaz KKTC'nin bize vermiş olduğu ruhsatlı alanlardan birisi. Türkiye Kıbrıs Türkleri'nin hakkına bu zamana kadar hep sahip çıktı ve çıkacaktır. Aramızda bir sorun yok. Çalışma ve aramalarımızı sürdüreceğiz.

YORUM EKLE