Ekonomide Normalleşme Başladı! Ekonomi Son Durum

Corona virüsü nedeniyle büyük bir durgunluk yaşayan ekonomide normalleşme sürecinin 11 Mayıs tarihi itibari ile resmen başlamıştır. Ekonominin son durumu…

Ekonomide Normalleşme Başladı! Ekonomi Son Durum

Ülkemizde corona virüsünün görüldüğü andan itibaren yaklaşık 2 aylık süreçte ekonomi son yılların en durgun dönemlerini yaşadı. Corona virüsü sonrası süreçte başta turizm, havacılık ve inşaat olmak üzere birçok sektörün eskiye dönmesinin 2022 yılı ortalarını bulabileceği ön görülüyor.

Corona virüsünün ülkemizde kontrol altına alınması ve etkisini azalması ile birlikte hükümette normalleşme sürecini başlanıyor. Önümüzde ki pazartesi ile birlikte AVM’lerin açılması, bankaların normal çalışma saatlerine dönmesi ve bazı işlerinin açılması ile birlikte hayatın daha olağan seyrine dönmesi bekleniyor. Çünkü yaşanan bu sürecin hem çalışanları hem de iş yeri sahiplerinin artık son derece olumsuz etkilemeye başladığı görülüyor.

Turizm Firmaları Harekete Geçti

Corona virüsünden en çok etkilenecek sektörlerin başında ise turizm geliyor. 2019 yılını rekorlarla kapatan turizm sektörü 2020 yılından odlukça umutluydu. Fakat corona virüsü nedeniyle tüm planlar alt üst oldu. Bu süreçte sektörün en büyük amacı bu seneyi en az kayıpla atlatmak olacak.

Yerli turisti çekmek için büyük bir kampanya dönemine girilmesi planlanıyor. Ayrıca yabancı turistlerin ülkeye çekilmesi amacıyla sağlık önlemlerinin ön plana alındığı hizmet anlayışının geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu doğrultuda sektörde 2020 yılının 2019 yılına kıyasla yüzde 40 ile 50 arasında bir daralma yaşanabileceği ifade ediliyor. Yapılacak çalışmalarla bu zarar oranının yüzde 40’ın altına çekilmesi planlanıyor.

Sağlık News

YORUM EKLE