Dünya Bankası'ndan Dikkat Çeken Türkiye Açıklaması

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame, Türkiye hakkında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde...

Dünya Bankası'ndan Dikkat Çeken Türkiye Açıklaması

Dünya Bankası, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, Uluslararası Yatırımcılar Derneği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin ortaklığı ile gerçekleştirilen "Ticaret ve Küresel Değer Zincirleri Konferansı" başladı. Etkinliğin açılışında önemli açıklamalarda bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame, küresel değer zincirlerinin, küresel ekonomiyi ve küresel ticareti dönüştürdüğünü ifade etti. Bu konferansta  küresel değer zincirlerinin ekonomik büyüme ve istihdam alanı açmakta Türkiye özelinde faydalarının dile getirileceğini söyleyen Tano Kouame, Türkiye'nin küresel değer zincirinde zirveye yerleşmesi için neler yapılması gerektiğini de  değerlendirileceğini ifade etti. 

Kouame, küresel ticaretin yaklaşık olarak %50'lik kısmınını değer zincirlerinden meydana geldiğini belirterek, şunları ifade etti:

'' Gerçekci olmak gerekirse diğer ülkelerle  ihracat ve ithalat konusunda küresel değer zinciri bağlamında bağlantılı olan ülkeler gerçekten farkını göstermekte. Yeni gelişmekte olan ülkeler için en yüksek gelir düzeyine ulaşmada küresel değerler zinciri oldukça önemli bir role sahip. Şuan bir çok dünya ülkesine göz gezdirdiğimizde emtia ihracatçısı olmayı bırakarak ileri düzeyde üretime geçtiğini görmekteyiz. Türkiye'de bu grupta yer alıyor. Türkiye son zamanlarda yapmış olduğu işlerle değer zincirleri içerisindeki değerini yükseltti.''

"TÜRKİYE'DE BULUNAN İHRACATÇI VE İTHALATÇI FİRMALAR ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE BÜYÜYOR''

Kouame, Türkiye'de ihracatçı ve ithalatçı firmalarının diğer firmalara göre çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü belirterek, küresel değer zinciri ile bağlantılı olan firmaların daha verimli olduğunu ifade etti. Son olarak ,Dünya Bankası Türkiye Direktörü Kouame, bankanın  Türkiye ile çalışmaya devam edeceğini de açıkladı.
 

YORUM EKLE