Dolarda Psikolojik Eşik Aşıldı! Dolarda ki Son Durum

Corona virüs salgını ile ekonomik olarak zor günler yaşan ülkemizde Doların 7 TL seviyesini aşması gelecek açısından büyük bir endişeye neden olduğu görülüyor. Dolardaki son durum, doların 7,1 seviyesini gördü. Doların yükselişi durdurulamıyor....

Dolarda Psikolojik Eşik Aşıldı! Dolarda ki Son Durum

2020 yılı başında dolar için yılsonu hedefi 6 TL 50 Kuruş olarak belirlenmişti. Fakat be beklenti ve ön görüler corona virüsü nedeniyle tamamen yerle bir olmuş görünüyor. Henüz 2020 yılının ilk 4 aylık dilimi geride kalmışken haftanın son işlem gününde dolar TL kuru 7 TL seviyesini geçerek ekonomi çevrelerinde büyük bir endişeye neden oldu. Dolardaki son durum ne oldu bugün dolar 7.1 TL gördü.

Bu endişenin altında yatan temel neden olarak ise 7 TL seviyesinin psikolojik bir eşik olması olduğu ifade ediliyor. Kamu bankaları tarafından yapılan tüm müdahalelere rağmen doların kritik seviyeyi aşması ile birlikte piyasalarda gergin bir bekleyiş yaşanmaya başladı.

Dolarda Artış Devam Edebilir

Merkez bankası yaklaşık 1 aydır Doların 7 TL’yi geçmemesi adına büyük bir mücadele veriyordu. Fakat son dönemde merkez bankasını döviz rezervinin iyice azalması ile birlikte Dolar en sonunda kritik seviyeyi aştı. Ekonomi uzmanları IMF ile ya da Amerika Merkez Bankası FED ile herhangi bir SWAP anlaşması yapılmaması durumunda dolarda ki artışın devam edeceğini ön görüyorlar. Hatta Merkez Bankası’nın zayıflayan döviz rezervi ile birlikte önümüzde ki birkaç ay içerisinde dolar kurunun 8 TL’ye dayanabileceği yorumlar yapılıyor.

Türkiye’nin döviz ihtiyacını nasıl karşılayacağı konusu doların geleceği açısında da büyük bir önem arz ediyor.

Sağlık News

YORUM EKLE