Dolar Riski Ekonomiyi Zorluyor

Alınan tüm önlemlere rağmen TL Dolar kurunun 6,98 seviyesine dayanması ile birlikte ekonomi çevrelerinde büyük bir endişe yaşanıyor...

Dolar Riski Ekonomiyi Zorluyor

Corona virüsünün ekonomik olarak etkilerinin iyiden iyiye hissedilmeye başladığı şu günlerde Doların TL karşısında sürekli değer kazanması ekonomi çevrelerinde büyük rahatsızlık yaratıyor. Başka kamu bankaları olmak üzere Merkez Bankası tarafından alınan tüm önlemlere rağmen Dolar TL kurunun psikolojik sınır olan 7 TL’yi geçmesi sonucunda birkaç gün içinde kur 7 TL 10 kuruş seviyelerine geldi. Ayrıca döviz rezervlerinde ki düşük ve Türkiye’nin çok acil döviz ihtiyacı nedeniyle kura önlem alınmakta zorlanılıyor.

Uzmanlar Türkiye’ni n çok acil döviz ihtiyacına bir çözüm bulaması durumunda kurda korkulan senaryonun gerçekleşebileceği şeklinde yorumlar yapılıyor. Böyle bir durumda ise 2020 yılının ikinci çeyreğinin oldukça zor ve sıkıntılı geçeceği iade ediliyor.

Dolar’da 8 TL Paniği

2020 yılı başında Merkez Bankası 2020 yılı sonunda Dolar kurunun 6,50 TL seviyesinde yılı kapatacağını açıklamıştı. Fakat siyasi ve askeri sorunların ortaya çıkması ve en son dünya genelinde yaşanan Corona virüs salgını ile birlikte tüm bu tahminler yerle bir oldu. Nisan ayı başında Dolar için 8 TL olabilir yorumları yapılmış fakat birçok kesim bunun bir hayal olduğu yorumlarını yapmışlardır.

Gelinen bu süreçte ABD ile bir SWAP anlaşması yapılamaması halinde Dolar’ın 8 TL’yi bile geçeceği belirtiliyor. Şuan itibari ile Türkiye ekonomisinin önünde ki en büyük sorun yaklaşan döviz ödemeleri için yeterli kaynak bulma olarak ön plana çıkıyor.

Sağlık News

YORUM EKLE