Dolar Durdurulamıyor! Doların Son Durumu

Corona virüsünün ekonomik olarak etkisini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde Dolarda yaşanan yukarı yönde hareketlilik tüm gözlerin Dolara çevrilmesine neden oldu...

Dolar Durdurulamıyor! Doların Son Durumu

Corona virüsü dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik anlamda tüm plan ve programların yerle bir olmasına neden oldu. Oysa 2020 yılı ekonomik anlamda son derece umutlu bir yıl olarak görülüyordu. Fakat yaşanan bu süreçte özellikle döviz cephesinde büyük bir hareketlilik yaşanmasına neden oldu. 2020 yılına 5,95 seviyelerinde başlayan Dolar TL kurunun Amerika’nın dünyaya dolar dağıtacağını açıklamasına rağmen kısa bir duraklamanın ardından tekrar hem de oldukça sert bir yükseliş gösterdi.

Ekonomi uzmanları 6,93 seviyelerine kadar çıkan kurun yapılan müdahalelere rağmen yükselişine devam edebileceğini açıkladı. Özellikle corona virüsünün etkisinin devam etmesi durumunda önümüzde ki günlerde Dolar TL kurunun 7 TL psikolojik sınırının geçilebileceği iddia ediliyor. Şuan için ülkemiz için ekonomik anlamda en olumu durum ise petrol fiyatlarının ülkelerin üretimi kısma konusunda anlaşmasına rağmen düşmesi olarak gösteriliyor.

Dolarda Psikolojik Sınıf 7 TL

Ekonomi uzmanları Dolarda psikolojik sınırın 7 TL olduğunu açıkladı. Bu sınırın geçilmesi durumunda ise Dolar TL kurunun 7,50 seviyelerine kadar yükselebileceği ifade ediliyor. Hükümetin bu anlamda yapacağı en önemli adımın ise ABD talihleri konusunda anlaşma sağlayarak ülkeye döviz girişinin sağlanması olacağı konuşuluyor. Burada ABD ikna edilirse Dolar TL kurunun tekrar 6,70 seviyelerine kadar inebileceği aksi taktirde önümüzde ki dönemde Türkiye’nin büyük sıkıntı yaşayabileceği belirtiliyor.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 13:50
YORUM EKLE