Corona Sonrasında Ekonomik Tablo Korkutuyor

Birçok kişi corona virüsü ile iş yelerinin kapanmasından dolayı ekonomik zorluklar yaşadığını belirtirken uzmanlar esas zor dönemin corona sonrasında yaşanacağını ifade ediyor...

Corona Sonrasında Ekonomik Tablo Korkutuyor

Corona virüsü tüm dünyada etkisini devam ettiriyor. Binlerce kişinin ölümüne sebep olan bu virüsün ne zaman kontrol altına alınacağı net olarak bilinmiyor. Fakat ekonomi uzmanları esas büyük ekonomik kriz bu buhranın corona virüsü sonrasında yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Ülkemiz içinde aynı senaryolar dile getiriliyor. Bunun ana nedeni olarak ise başta kredi ertelemeleri olmak üzere tüm parasal corona önlemlerinin kısa vadeli olduğunu dikkat çekiliyor.

3 aylık süre sonrasında corona virüsü etkisini kaybetse bile işsizliğin ve maddi zorlukların şimdi hissedilenden çok daha etkili olacağı belirtiliyor. Ülkemizin bu anlamda her türlü önlemi almaya çalışsa da bazı noktalarda önlenemez sorunlar ortaya çıkacağı ön görülüyor. Ekonomi uzmanları 2021 yılının kayıp bir yıl olacağı ve bu virüsün etkisinin 2020 yılında bile kuvvetli bir şekilde hissedilebileceğini ifade ediyor.

İşsizlik Rekor Kırabilir

Corona virüsünün en büyük yıkım etkisinin ise işsizlik rakamlarında görüleceği ifade ediliyor. Her ne kadar 3 ay süre ile işçi çıkarılması yasaklansa da şimdiye kadar çıkarılan kişi sayısının bir milyonu geçtiği ve corona nedeniyle ülkemizde işini kaybedecek kişi sayısının 2,5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Dolar TL kurunun 7 TL’ye dayandığı şu günlerde belki de ekonomi için tek umut verici gelişme olarak petrol fiyatlarında ki düşüşün devam etmesi olarak görülüyor.

Sağlık News

YORUM EKLE