Bundan Böyle E-Devlet Üzerinden Banka Hesabı Sorgulanabilecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, e-Devlet'e özel olarak geliştirilen banka hesap bilgisi sorgulama özelliğinin kullanıma açıldığını açıkladı.

Bundan Böyle E-Devlet Üzerinden Banka Hesabı Sorgulanabilecek

Yeni gelen bu özellikle beraber vatandaşlar artık e-devlet içerisinde hangi bankada hesabı olduğunu kolay bir şekilde görebilecek. Katılım fonu ve altın gibi şeyler öncelikli olmak üzere değerli metal depo hesapları da "Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama" ekranında tüm mevduat  tasarruf hesapları gözükecek. Lakin kullanıcılar bu hesapların içerisinde ne kadar para olduğunu göremiyecek. 53 banka bu hizmet kapsamında yer alırken, BDDK'nın yapmış olduğu açıklamaya göre, bu sorgulama sonuçlarının sadece bilgi amaçlı olduğunu herhangi bir hukuki resmiyeti bulunmamaktadır. 

BDDK'nın resmi sitesi üzerinden paylaşılan duyuruda, 11. Kalkınma Planı'nda (2019-2023) planı içerisinde yer alan, kamu hizmetlerinin vatandaş odaklı bir bakış açısıyla beraber bir çoğunun elektronik ortama aktarılması ve e-Devlet Kapısı'ndan hizmet sunumunun iyice fazlalaştırılması çerçevesinde, vatandaşlara hangi bankalarda mevduat ve katılım fonu hesabı olduğu bilgisinin internet ve mobil teknolojiler üzerinden güvenli bir biçimde sunulabilmesi için gerekli planları hatırlattı. 

Yeni eklenen bu hizmetin,  www.turkiye.gov.tr adresinde BDDK'ya ait duyuru alanında yer aldığı belirtilen açıklamad şu ifadelere yer verildi:

" Yeni gelen bu özellik kapsamında bundan böyle hangi bankalarda mevduat ve katılım fonu hesabının olduğu kolay bir şekilde sorgulanabilecektir. Hesap bakiyesi, hesabın yer aldığı şube ve benzeri bazı bilgiler bu sorgulama da gösterilmeyecektir. Bu tür ayrıntılar bankadan öğrenilebilecektir. Yapılan bu sorgulamada, 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı  gerçek kişiler üstüne açılan,  tasarruf mevduatı niteliğindeki, Türk Lirası, yabancı para veya kıymetli maden depo hesabı cinsinden, vadeli-vadesiz mevduat hesapları' bilgileri kullanılıp, işlenmektedir. 

YORUM EKLE