Benzin ve Motorinde İndirim Beklentisi! Son Durum

Dünya genelinde brent petrolün fiyatının bir günde yüzde 20’ye yakın düşerek 16 dolara kadar gerilemesi ile birlikte piyasalarda benzin ve motorine yönelik büyük indirim beklentisi oluştu...

Benzin ve Motorinde İndirim Beklentisi! Son Durum

Petrol fiyatları dünya genelinde Corona virüse bağlı talep azalması ile birlikte tarihinin en dip noktalarını gördü. Çok değil daha dört ay önce 65 Dolar seviyelerinde olan Brent petrol yaşanan bu sıkıntılı süreçte yüzde 400 oranında değer kaybederek 17 Dolar seviyelerine kadar indi. Ekonomi uzmanları düşüşün sürüp sürmeyeceği konusunda ise bir ön görülerinin olmadığını açıkladır.

Çünkü şuana kadar yaşanan sürecin tüm ön görüler dışında geliştiği ifade edilirken petrol fiyatlarında iyileşmenin ancak Mayıs ortalarında olabileceğini bu iyileşmenin de oldukça sınırlı kalabileceğini ifade ediyorlar. Son 2 günde yaşanan düşüşlerle birlikte ülkemizde hem benzin hem de petrol fiyatlarında ciddi oranda bir indirim yapılacağı ifade ediliyor.

İndirim Bu Gece Yarısından İtibaren Geçerli Olacak

Resmi olarak açıklanmasa da piyasalarda motorinin litre fiyatına 41 ile 50 kuruş, benzinin litre fiyatında ise 31 ile 40 kuruş arasında değişen oranlarda bir indirim olacağı ön görülüyor. Ülkemizde benzin ve motorinden alınan yüksek vergiler nedeniyle petrol fiyatlarında çok büyük düşüşler olmasına rağmen indirimler aynı oranda yansımıyor. Ayrıca yaşanan bu süreçte ülkemizin enerji tüketim maliyetinin 8 ile 10 milyar dolar arasında bir azalma yaşayacağı tahmin ediliyor.

Sağlık News

YORUM EKLE