Başkent Gaz'dan Tekrardan TL'ye Dönüş

Başkent Gaz önceden kullanıcılarından sistem kullanım bedeli olarak 5.5 dolar tahsil ediyordu. Başkent Gaz dolardan TL'ye geçiş için hazırlık yapıyor. Detaylar haberimizde...

Başkent Gaz'dan Tekrardan TL'ye Dönüş

Türkiye'de doğal gaz kullanımı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Enerji yönetimi, büyük illerin yanı sıra küçük illere de doğal gazı götürmeyi hedefliyor. Bu amaç için gerekli çalışmalar yapılıyor. Türkiye'de, iki tane şehir içi doğal gaz dağıtım şirketi mevcut. Bazı ufak ve büyük şehirlerin şehir içi altyapısını devlet kendisi yaptı. Diğer bir çok ilde EPDK'nın yapmış olduğu ihalelere özel şirketler katılarak, altyapı inşaatını gerçekleştirdi ve işletmeyi üstüne aldı.

Devlet; Ankara,Eskişehir, İstanbul ve Bursa gibi yerlerde altyapıyı kurdu ve belli süre  işletti. Daha sonra devlet Ankara, Bursa ve Eskişehirde'ki doğal gaz işletmeciliğini özel şirketlere bıraktı. İstanbul'da İGDAŞ halen devlet kontrolü altında. 

DOLAR'DAN TL'YE GEÇİŞ

Ankara'da doğal gaz dağıtım işlemini yapan Başkent Gaz'ın hisseleri 2013 senesinde imzalanan devir sözleşmesi ile Torunlar Grubun'a devredildi. Başkent Gaz'ın özelleştirme sözleşmesindeki yasaya göre 8 yıl boyunca abonellere sattığı her metreküp doğal gazdan sistem kullanım bedeli olarak 5.5 dolar ücret alacak. Sözleşmedeki bu maddenin süresi 2021'in Mayıs ayına kadar devam edecek. 

Peki bu süre bittikten sonra ne olacak? EPDK, dolar yerine TL üzerinden yeni sistem kullanım bedelini hesaplayacak. Daha sonra EPDK belirlemiş olduğu bu tutarı bildirecek. İşletmeyi üstlenen şirket ise EPDK'nın bildirdiği bu ücret üzerinden sistem kullanım bedelini tahsil edecek. Dolar'dan tekrardan TL'ye geçilmesinin kullanıcı üzerinde pozitif bir etkisi olacak. Bir çok abona bu sayede doların artışından bu konuda etkilenmeyecek.

YORUM EKLE