Bakandan Önemli Doğalgaz Zamı Açıklaması!

NTV'ye açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, doğal gaz fiyatlarına kısa sürede zam olmayacağını açıkladı.

Bakandan Önemli Doğalgaz Zamı Açıklaması!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez NTV'de oldukça önemli açıklamalarda bulundu. İstanbulda peş peşe meydana gelen depremler sonucunda enerjideki durum  hakkında bilgi veren Dönmez, "Dün orta şiddetli  bir çok deprem ile karşı karşıya kaldık. Enerji altyapılarımızda herhangi bir sorun olmadı. Boğaziçi Elektrik Dağıtım'da 22  bölgede bir kesinti söz konusu oldu. Bu durumda sensörlerin aktif duruma gelmesinden kaynaklanıyor. Bir sorun  olmadığı anlaşılınca elektirikler tekrardan verildi. Doğalgazda da herhangi bir sorun yaşamadık. 

"DEPREM SONRASI VANALARI KAPATIN, ELEKTRİK ŞARTELLERİNİ İNDİRİN"

Bazen ocağında vatandaşlarımız yemek yapıyor olabilir, gaz kesildi. Gaz geldiği zaman bir sızma söz konusu olabilir. Depremin hemen ardından vanaların kapanması gerekmektedir. Elektrikte ise merkezi şartelin kapatılması gerekiyor. Biz şebeke kısmında gerekli önlemleri alarak gerekli adımları atıyoruz. Fakat bu tarz önlemleri vatandaşların alması geerekiyor.

"BOTAŞ DOĞALGAZDA ELİNDEN GELEN FEDAKARLIK GÖSTERİYOR"

Doğalgaz fiyatları hakkında sorulan soruya Dönmez böyle cevap verdi: 

''Doğalgazda ve petrolde ülkemiz bildiğiniz üzere neredeyse tamamen dışa bağlı. Dışarıdan aldığımız ürünü döviz ile almaktayız. Kontrolü bizim elimizde olmayan bir sistem mevcut. Bu sistem petrol fiyatlarına göre gelişim sağlıyor. Bugünkü petrol fiyatlarının 6 ay sonra doğalgaz fiyatlarına etki ettiğini görmekteyiz. Maliyet arttıkça doğal gaz fiyatlarına etki edecektir. Doğalgaz tarafında BOTAŞ elinden geldiği fedakarlığı göstererek süreci yönetmek için çaba gösteriyor.

Kısa süre boyunca doğal gaz fiyatında  herhangi bir değişiklik olmayacak. Uluslararası oluşan fiyatlardan oldukça etkilenmekteyiz. Rafineriler  bu fiyatlardan ham petrolü satın almakta. Fiyat değişimlerinden daha az etkilenmek için enerji ürünlerini verilmli bir şekilde kullanmak gerekiyor.''

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:36
YORUM EKLE