60 Yıllık Nükleer Enerji Hayalinin Kahramanları Olacaklar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye'nin 60 yıllık nükleer enerji hayalinin kahramanları olacak genç arkadaşlarımız Rusya'da eğitimlerini tamamladı'' dedi

60 Yıllık Nükleer Enerji Hayalinin Kahramanları Olacaklar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  Twitter resmi hesabı üzerinden Rusya'ya nükleer enerji eğitimi için giden gençler için açıklamalarda bulundu. 

60 YILLIK NÜKLEER ENERJİ HAYALİNİN KAHRAMANLARI OLACAK

Bakan Albayrak, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, "Türkiye'nin 60 yıllık nükleer enerji hayalinin kahramanları olacak olan gençlerimizden oluşan bir grup, oraya giderek eğitimlerini tamamlayıp döndüler. Edindiğiniz bilgi ve tecrübelerle, bu teknolojiyi ülkemizin kazanması için gerçekleştireceğiniz çalışmaları heyecanlı bir şekilde bekliyoruz'' dedi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Yanışlı mahallesinin Akkuyu mevkiinde inşaası süren nükleer enerji santralidir. İnşaası bittiği zaman Akkuyu sahası, iki devletin arasında imzalamış olduğu anlaşma sonrası  Atomstroyexport'a ücretsiz bir şekilde devir edilmiştir. Rus kamu şirketi kendi yaratacağı kaynak ile nükleer santral inşa edecek ve ürettiği elektriği 15 senelik alım garantisi ile ülkemize satışını gerçekleştirecek. Santralin ne zaman devreye gireceği hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır.  1200 MWe'lık dört  üniteye ve 4800 MWe'lık güce sahip olacak olan santral ülkemizin  elektrik üretiminin yaklaşık %6'sını  karşılayacak.

YORUM EKLE